Bylinné prášky místo šamponu
Je to asi pět měsíců, co praktikuju no poo. Jsem stále tak nadšená a baví mě to? To se dočtete se v tomto článku. O začátcích jsem psala v prvním no poo článku zde.
Nejspíše díky tomu, že jsem před tím, než jsem se vrhla na mytí hlavy jen pomocí bylinkových prášků, nepoužívala běžné drogérkové šampony, jsem vynechala fázi urputně se mastících vlasů, jak tomu v začátcích s no poo bývá. Je to fáze, kdy si vlasová pokožka ještě nezvykla, že není často (u někoho i denně) zbavována přirozeného mazu šamponem a usilovně tento "olej" doplňuje. Tím, že jsem si předtím myla vlasy vlasovým olejovým balzámem, jsem nejspíš pokožku na život bez pěnidel a odmašťovadel zvykla předem. Důvod, proč jsem s no poo začala, tedy vleklé svědění a odlupování pokožky, je mnohem menší. Již mě svědění nebudí ze spaní a neopadávám, kudy chodím, ale stále ještě nezmizelo úplně. Inu, nadále vytrvám a budu zkoušet další možnosti, ačkoliv... přiznám se, že mě napadlo hlavu oholit, abych mohla pokožku hlavy dvakrát-třikrát denně v mžiku namazat. Ale Jana z HealthyBeauty mi to zrovna nedoporučila (je kadeřnicí), tak jsem od toho upustila a jen vlasy trochu prostříhala. Jana mi totiž vysvětlila, že vlasy jsou pod pokožkou taková kašička odrážející náš životní styl, která když se protlačí na povrch ztuhne (vlas roste), a proto nemusí nutně být stejné kvality jako před ostříháním. Tak spíš budu ráda, že je mé svědění v tomto stádiu a ne horším.
Minule jsem zde pěla ódy na prášek skikakai, který mé vlasy neuveřitelně povznesl, a který stále používám. Momentálně si myji hlavu jednou týdně a ani po těch 6-7 dnech nemám vlasy mastné. Spíš si je myji proto, že mi přijde blbé si tak dlouho vlasy neumýt a taky abych neměla "špinavou" pokožku. V létě to kvůli pocení asi bude mnohem častější. Nevím čím to je, ale měla jsem krátké období, kdy mé vlasy po umytí shikakai nebyly tak "vzdušné", byly prostě jen normálně umyté. Testovala jsem shikakai od dvou různých výrobců - Ayuumi a českou Pukky Nature. Ayuumi jej má hrubější a tmavě hnědý, Pukky Nature velmi jemně namletý a béžové barvy. Ale pak mě napadlo, že jsem nechávala bylinnou kaši na vlasech déle v domění, že se vlasy i pokožka více vyživí. Tím déle myslím 10-15 minut. Zkrátila jsem tedy dobu působení na přibližně 5 minut a heuréka, hebkost je zpět! Výrobce sice píše, že čím déle prášek necháme působit, tím intenzivnější bude umytí. Mám asi divné vlasy. A tedy ještě pro upřesnění, nemíchám si samotné shikakai, přidávám i lžičku amly a neemového prášku a dávám více vody, takže je konzistence hodně řídká. Kaše by mými hustými vlasy neprotekla k pokožce.
Mezi tímto shikakai oblíbencem jsem zkusila bylinnou směs 17 bylin od Pukky Nature. Je to taková kari směs, po které vám vlasy asi čtyři dny voní, jako byste do nich vmasírovali omáčku z kuřete vindaloo. Směs samotná je pro použití jako šampon fajn - umyje, načechrá, u mě žádný wow efekt, prostě umyté vlasy. Jako běžný nešampon nebo jednou za čas jako maska na vlasy určitě skvělá změna. Hodně podobný efekt má neutrální (tedy bezbarvá) henna, jen vlasy po ní nejsou cítit po kari.
Bylinný prášek Aritha se dá také použít k umytí vlasů. Aritha (někdo píše "reetha") je z mýdlovníku a šetrně vlasy i pokožku umyje. Je velmi příjemná, vlasy jsou po ní hebké, dalo by se říct, že v účinku jsou na tom s shikakai skoro stejně. Bohužel také barví.
Jak jsem psala u shikakai, prášky si stále míchám, nejvíce dám "mycího prášku", k němu pak přidám neemový prášek, aloe vera a poslední dobou přidávám i 5-7 kapek čajovníkového oleje. Přijde mi, že tento olej tolik nemastí, ale můžete po kapkách přimíchat i jiné oleje, které máte doma, třeba mandlový, arganový, zkrátka co vám dělá dobře. Jen to moc nepřehánějte.
Jednou se mi podařilo namíchat hodně řídkou směs - byla to spíš taková hnědá voda, a protože jsem neměla další prášek na zahuštění, aplikovala jsem to řídké a výsledek byl stejný. Jen to víc teklo okolo :).
A abych se ještě vrátila k otázce na začátku tohoto článku - baví mě to stále? Jo! No poo mě fakt baví. Pocit, že si něco umíchám, není tam nic, než bylinky a naše čistička odpadních vod si blaženě bublá, za to (spolu se samotným mycím výsledkem) rozhodně stojí.
Stále jsem ještě nezkoušela k mytí vlasů jíly, takže o tom zase v dalším článku. Vzhledem k mé intenzitě mytí vlasů to trvá dost dlouho, takže děkuji za trpělivost ;).
Mějte se krásně,
Lenka