Jak je to se zubními pastami
Na trhu je nepřeberné množství zubních past. S bělícím účinkem, pro děti, pro dospělé, mentolvé, ovocné. Co mají ale všechny společné? Zubům ani dásním většinou nic navíc neposkytují. Spíš naopak. Pokud samozřejmě nemluvíme o speciálních léčebných pastách na zuby, které nám předepsal zubní lékař. V běžném sortimentu je však jedna jako druhá a jako třetí. Liší se od nich ale přírodní varianty? A jsou něčím speciální?
Čemu se u zubních past vyhnout?
Přírodní zubní pasty mají výhodu, na rozdíl od komerčních, v absenci nešetrných tenzidů, jako jsou např. SLS, nebo SLES, které můžou sliznici úst dráždit a způsobovat vznik vřídků dásní (afty). Tyto složky nám však zajišťují velmi bohatou pěnivost produktu, která na zdravotní účinek nemá žádný vliv. Proto se může stát, že přírodní zubní pasty budou pěnit méně. Dalšími nechtěnými položkami v zubních pastách jsou silikony, některé konzervanty (parabeny,…), EDTA a jiné.
Přírodní zubní pasty nám naopak mohou nabídnout výtažky z bylin, květové vody a jiné aktivní látky, které pomáhají udržovat chrup i dásně v dobré kondici. Bělící účinky nejčastěji zajišťuje soda bicarbona, která také pomáhá vyrovnávat pH v ústech a tím snižuje riziko vzniku zubního kazu.
Na složení bychom pak rozhodně měli dbát u past pro děti, protože je často při mytí zubů polykají.
Žádná zubní pasta však není zázračná a proto bychom neměli podceňovat pravidelné preventivní prohlídky u zubního lékaře. Zcela esenciálním je pak osvojit si správnou techniku čištění zubů a používání vhodně zvolených čistících pomůcek.
Lenka
z blogu Piosek