S kódem "nmedical" máte na všechny výrobky značky N-Medical 10% slevu!

Šedivění a semi-přírodní barvy na vlasy

Je tomu již pár let, co jsem sbírala a sdílela s vámi dlouhovlasými kolegyněmi a kolegy zkušenosti s barvením hennou všech možných odstínů a značek. Čas ale utíká a i Fairy se začaly na skráních a v pěšince objevovat stříbrné nitky. Ne, že by mi až tolik vadily, protože prošedivělé vlásky se mi vždy moc líbily a hezky se ve slunci třpytí. Ale můj manžel, který si zvykl mít vedle sebe pozornost poutající dlouhovlásku, si ještě nechtěl zvykat na její stárnoucí verzi. A tak jsem začala zkoušet, hledat a experimentovat, jak stříbro ve vlasech trochu zakrýt.

Prvním a přiznávám, že hloupým nápadem bylo zkusit vlasy na temeni trochu zesvětlit, aby se stříbro mezi vlasy “ztratilo”. Ouha, výsledkem byla středně zrzavá a maskování veškeré žádné. Zesvětlení tedy mohu doporučit jen světlovláskám nebo těm, které si neváhají vlásky poškodit výrazným melírem. Ten není nic pro mne, proto jsem zakoupila svou obvyklou hnědou Lush hennu a šup s ní na hlavu. Jenže stačila dvě tři mytí a stříbro se už zase skvělo ve vší kráse uprostřed jinak hnědých loken. A tak jsem se s těžkým srdcem podívala na tzv. polo- nebo semipřírodní barvy, které sice využívají oxidační činidlo, ale zbytek je co možná nejpřírodnější a bez dráždivých přísad.

Má první volba padla na Naturtint, hlavně proto, že je u nás snadno dostupný na biooo.cz. Prozkoumala jsem hlavně zahraniční fóra a paletu nabízených barev a vybrala jsem si přirozeně působící kaštan. Směs vypadala po smíchání jako průsvitný rosol a příliš příjemně nevoněla. Dodržela jsem postup barvení, i když mi bylo podezřelé, jak směs na mých vlasech tmavne. Také začínala štípat na kůži a to čím dál víc. Po spláchnutí jsem se zhrozila. Vlasy byly tmavé jako bota, skoro černé, moc se neleskly, byly vyhlazené do rovna a barva navíc držela jako přibitá, i když jsem ihned nasadila citron s vitaminem C a čisticí šampon. Co zbývalo, objednala jsem stahovač od Subriny a byla šťastná, že se mi barvu podařilo z velké části dostat dolů. Naturtint bych tedy doporučila těm, kdo chtějí opravdu dobře držící barvu a nemají příliš citlivou pokožku. Určitě je šetrnější než barvy z drogerie, ale pro mne se neukázal být dobrým řešením.

Další se nabízela Henna Plus, tu jsem však zavrhla, neboť jsem si chtěla odpočinout od červených tónů a víc se přiblížit svému přírodnímu odstínu. O barvách HairWonder jsem se dočetla, že obsahují přísadu ropného původu, která není vhodná pro citlivou pokožku, takže také nic. Jako poslední mi zbýval Herbatint, který v zahraničí funguje již řadu let a má také dost stálých a spokojených uživatelek. Zevrubná prohlídka odstínů mne potěšila, jenže kde ho v Čechách sehnat?

Nakonec se to podařilo. Objevila jsem na netu přírodní obchůdek stibio.cz, který nabízel několik odstínů. Jako první jsem, poučena Naturtintovou katastrofou, zkusila odstín tmavá blond 6N a protože jsem byla nedůvěřivá i co se stálosti barvy týkalo, zaradovala jsem se, když jsem na oficiálním webu herbatint.co.uk objevila návod, jak z barvy udělat vymývací. Použila jsem tedy celou barvu a polovinu oxidačního činidla (typ 2 na 16-18 umytí), to vše smíchané s přírodním regeneračním šamponem (zelený posilující Iceveda). Barva měla jen nepatrnou vůni, vypadala jako krém, a na vlhkých vlasech se nanesla a napěnila krásně rovnoměrně. Po půlhodině tentokrát nekousavého působení a po umytí jsem měla vlasy krásně lesklé a v barvě, jakou jsem si přála.

I postupné vymývání fungovalo. Barvení jsem opakovala až asi po 6 týdnech, spokojená, že mohu zakrýt šediny a nebát se dalšího poškození své hřívy. Mezitím se na Stibiu rozhodli od poloviny května rozšířit svůj sortiment o další odstíny, takže jsem vybrala další pro tento článek. Volba padla na světle zlatavý kaštan 5D, který vidíte na fotkách “po”. Vyšel zase docela tmavě, takže doporučuji volit o stupeň světlejší odstín, než jaký chcete mít.

 

před barvením po barvení barvou Herbatint, odstín 5D

před barvením barvou Herbatint 5D a po

 

Před barvením jsou viditelné šediny na spáncích a rezavé zbytky mé předchozí henny. Po obarvení postupem 2 není nic z toho vidět.

 

šediny před barvenímpo barvení barvou Herbatint 5D

šediny před barvením barvou Herbatint 5D a po

 

Kdo si přeje dlouhodobě držící barvu, použije klasicky celý obsah balení. Je tam přiložen i normalizační šampon a kondicioner v sáčku, kterými můžete vlasy ošetřit na závěr. Já použila pouze šampon, kondicioner většinou nepoužívám vůbec.

Pro ty, kdo chtějí zkusit s Herbatintem čarovat jako já, uvádím překlad receptů na vymývací poměr:

  • Typ 1 na 10-12 umytí: 20ml barvy Herbatint, 30ml normalizačního šamponu Herbatint (nebo jakéhokoli přírodního :), 10 ml glykolového vyvíjecího činidla
  • Typ 2 na 16-18 umytí: 30ml barvy Herbatint, 15ml šamponu Herbatint, 15 ml glykolového vyvíjecího činidla.

 

Postup:

1.) Našamponujte a ručníkem vysušte vlasy, aby byly vlhké a obsahovaly šampon (já jsem šampon smyla a nechala vlasy pouze vlhké, jednu dávku šamponu jsem pak přidala přímo do barvicí směsi).

2.) V misce smíchejte přísady a naneste je vlasy od kořínků ke konečkům. Přidaný šampon směs na vlhkých vlasech krásně napění a rovnoměrně rozprostře.

3.) Nechte působit 20-25 minut, pak důkladně vymyjte a umyjte normalizačním nebo přírodním šamponem.

4.) Můžete nanést kondicioner, nechat působit 5 minut, dobře vymýt a hotovo! Bez kondicioneru budou vlasy trochu vysušené a hrubší, což je zase ideální pro rychle se mastící vlasy.

Snad mé nově nabyté poznatky pomohou těm z Vás, které se jako já chtějí těšit z krásy dlouhých vlasů i ve vyšším věku nebo těm, které zápasí se stříbrem už v tom mladém. A samozřejmě přidávejte své vlastní zkušenosti s barvením těmito značkami!

Jana Buštová - Fairy

 

Článek je s laskavým svolením autorky převzat z webu www.dlouhevlasy.cz